Skip to main content
Hoppa till huvudinnehåll
Portugal Active
Bostäder
Alla bostäder
ConciergeExklusivt för våra gäster
UpplevelserEvenemangJournalOm ossKontakt

+351 258 358 434

Kontor · Ring oss

[email protected]

Skicka e-post

+351 927 161 771

WhatsApp · Chatta med vår concierge

ReserveraRESERVERA
Portugal Active
BostäderConciergeUpplevelserDestinationerEvenemangJournalOm ossKontakt
+351 258 358 434[email protected]
Portugal Active housekeeping team preparing a luxury private villa

Privata hotell i Portugal

Vi tror att hem ska kännas som hotell. Och hotell ska kännas som hem.

Ett team. En standard. Femtio hem över hela Portugal, vart och ett förvaltat från början till slut av våra egna medarbetare.

VÅR HISTORIA

Född ur en enkel övertygelse: Portugal förtjänar bättre gästfrihet.

Portugal Active startade 2017 som ett äventyrsturismföretag i Viana do Castelo, grundat av Ricardo Viana — en idrottsvetare som lämnade akademin för att bygga något på kusten där han växte upp. Cykelturer, ridning, canyoning, surfskola. Sedan förändrade en enda fastighet allt. Vi tog över ett lodge och drev det som våra äventyr: med besatt förberedelse, personlig uppmärksamhet och ett team närvarande från första till sista stund. Gästerna märkte det.

Vi tittade på hur semesterhus hyrdes ut i Portugal och såg samma mönster överallt: vackra fastigheter, överlämnade med nycklar och ett telefonnummer. Inget team på plats. Ingen bakom upplevelsen efter incheckningen. Så vi designade om allt — ett heltidsanställt städteam, underhållspersonal, en concierge som bor i regionen, en 147-punktschecklista inför varje ankomst. Inte en uthyrning med tillägg. En helt ny modell: det privata hotellet.

Från en fastighet till över femtio, var och en hanterad från början till slut av vårt eget team. Forbes, The Times och The Guardian har skrivit om vad vi bygger. Vi finns fortfarande i Viana do Castelo. Oberoende. Växer med över 100% per år. Och drivna av samma övertygelse: sättet människor upplever ett semesterhus på är trasigt, och vi är de som fixar det.

Ricardo Viana, CEO and Founder of Portugal Active

Ricardo Viana, grundare. Viana do Castelo.

Ricardo Viana, CEO and Founder of Portugal Active

Ricardo Viana, grundare. Viana do Castelo.

2017

Grundat

70

Privata hotell

5

Regioner

24/7

Concierge

I media

Featured in ForbesFeatured in The TimesFeatured in The GuardianFeatured in Time OutFeatured in Men's HealthFeatured in Arquitectura y DiseñoFeatured in ForbesFeatured in The TimesFeatured in The GuardianFeatured in Time OutFeatured in Men's HealthFeatured in Arquitectura y Diseño
Featured in ForbesFeatured in The TimesFeatured in The GuardianFeatured in Time OutFeatured in Men's HealthFeatured in Arquitectura y Diseño

BEHIND THE SCENES

The 147-point checklist

Before every guest arrives, our in-house team runs a 147-point preparation checklist. Linens pressed, amenities restocked, every surface inspected. This is what hotel-grade service looks like when applied to a private home.

No third-party cleaning crews. No shortcuts. Our team manages every property personally, so the standard never slips.

“Från flygplatstransfern till den sista morgonen var allt sömlöst. Conciergen arrangerade upplevelser vi aldrig hade hittat på egen hand. Genuin lokal kunskap.”

Verifierat gästomdöme

Lokala team. Personlig service.

Vårt team sitter inte på ett kontor i Lissabon. De bor i regionerna där våra hem finns. De känner till de bästa restaurangerna för att de äter där. De känner till de dolda stränderna för att de simmar där.

Ricardo Viana

Ricardo Viana

CEO & Founder

From adventure tourism to private hotels. Built PA on the coast he grew up on.

Diogo Boissel

Diogo Boissel

Head of Staff

Manages the in-house team across all regions.

Susana Queirós

Susana Queirós

Head of Field Operations

Runs the daily operations that guests never see but always feel.

Tomás Matos

Tomás Matos

Manager of Field Operations

On the ground, every day, in every property.

João Dinis

João Dinis

Head of Reservations

Your first point of contact. Knows every property personally.

Joana Ferreira

Joana Ferreira

Concierge Manager

The person who finds the restaurant before it makes the guide.

Daniel Lima

Daniel Lima

B2B Sales Manager

Teresa Ferrador

Teresa Ferrador

HR & Office Manager

Emanuel R.

Emanuel R.

Executive Assistant

JP

João Porto

Customer Support Specialist

SR

Samuel Rodrigues

Customer Support Specialist

BM

Bruno Monteiro

Finance Manager

Quick answer

Who runs Portugal Active and what do they do?

Portugal Active was founded in 2017 by Ricardo Viana in Viana do Castelo, Minho. The company operates 70 private hotels across Portugal, each managed to five-star standards with a dedicated concierge, private chefs, housekeeping, and curated local experiences. Every property is run by an in-house team, not through third-party intermediaries. Guests book direct for the best rate and a fully managed stay.

— Ricardo Viana, CEO · Updated apr. 2026

Founder on LinkedInConcierge servicesContact the team

Redo att uppleva Portugal annorlunda?

UTFORSKA VÅRA HEM KONTAKTA OSS

Låt dig inspireras.

Utvalda vistelser, säsongserbjudanden och reseberättelser från Portugal — levereras månadsvis.

Portugal Active – luxury villa management in Portugal

Privata hotell i Portugal.

+351 258 358 434
[email protected]
+351 927 161 771 · WhatsApp

DESTINATIONER

  • Minho-kusten
  • Porto och Douro
  • Lissabon
  • Alentejo
  • Algarve

TJÄNSTER

  • Boka din vistelse
  • Upplevelser
  • Conciergetjänster
  • Evenemang
  • Möt din concierge

FÖRETAG

  • Om oss
  • FAQ
  • Journal
  • Kontakt
  • För ägare →
Säker betalning
VisaMastercardAmerican ExpressApple PayPayPalKlarna
© 2026 Portugal Active. Alla rättigheter förbehållnaIntegritet·Villkor·Cookies